Login

Forgotten password

Technológiai beruházás hematológiai analizátorok és oldatainak gyártásához

A projekt bemutatása:


Kedvezményezett neve: NORMA Instruments Zártkörűen Működő Részvénytársaság


A projekt címe: „Technológiai beruházás hematológiai analizátorok és oldatainak gyártásához”


A támogatás összege: 61.000.000, – Ft visszatérítendő támogatás


A támogatás mértéke: 69,78 %


A projekt tervezett befejezési dátuma: 2021.06.30.


A projekt azonosító száma: VEKOP-1.2.6-20-2020-01063


A projekt tartalmának bemutatása:

A Norma Instruments Zrt. fő tevékenysége hematológiai analizátorok fejlesztése és gyártása. Innovatív mérnökeink munkájának köszönhetően a vállalat a világ legkisebb hematológiai elemző készülékeit gyártja, amelyek a legalacsonyabb reagens fogyasztással rendelkeznek kategóriájukban. Ezek az eszközök világszerte mintegy 80 országban érhetők el.  A projekt keretében az alábbi fejlesztések valósulnak meg:


1.         Az épülő reagens üzem vízkezelő rendszer beszerzésének finanszírozása: Az épülő reagens üzemben a pályázni kívánt vízkezelő rendszerrel alapvetően cégünk főtevékenységében fejlesztett és gyártott hematológiai sejtszámláló analizátoraihoz tervezünk előállítani ún. hematológiai oldatokat, reagenseket. Ezek nagytisztaságú, részecskementesített, alapvetően ioncserélt víz alapú, tenzideket és sókat tartalmazó vegyi oldatok, amelyek a vérminták hígításában, kondicionálásában és stabilizálásában játszanak szerepet, azaz az említett labordiagnosztikai műszerek fogyóanyagai. A projekt megvalósulásának eredményeképpen új, ún. fogyóanyag termékcsalád gyártást hozunk létre ezzel bővítve a meglévő készülék gyártásunkat.


2.         A jelenleg értékesített analizátor család még fröccsöntő szerszámmal nem rendelkező (de fröccsöntési technológiával költségoptimalizálható) műanyag alkatrészeinek gyártásához szükséges szerszámok elkészítésének finanszírozása: A projekt keretében szerszámokkal szeretnénk ellátni a meglévő Autoloader készülékünk burkolat alkatrészeit és a gyártott analizátorok nagy mennyiségben használt ún. kiszorítótér és szelepmanifold alkatrészeit. A projekt megvalósulásának eredményeképpen csökkenteni tudjuk a gyártott készülékek előállítási költségét, javítva ezzel a piaci versenyképességüket.


3.         A cég informatikai eszközparkjának bővítése: A pályázni kívánt IT eszközökkel a cégnél dolgozó fejlesztőmérnökök munkáját kívánjuk segíteni a hatékony munkavégzés érdekében.

A projektek megvalósítását a Via Credit tanácsadói munkájával segíti.

A tervezett beruházásokkal a folyamataink jelentősen felgyorsulnak. Pályázati forrásokkal kiegészítve a reagensüzem előbb elkezdheti a termelést, illetve a fröccsszerszámok elkészítésével javul a termékek piaci versenyképessége. Az informatikai fejlesztés régóta szükséges, a pályázati forrással a beszerzés előbbre hozható, jelentősen megkönnyítve a mérnökök munkáját.

Kis méretű, Point-Of-Care (POC) retikulocyta mérésre képes hematológiai készülék kifejlesztése, technologizálása és piacra vezetése

A projekt bemutatása


Kedvezményezett neve: NORMA Instruments Zártkörűen Működő Részvénytársaság


A projekt címe: „Kis méretű, Point-Of-Care (POC) retikulocyta mérésre képes hematológiai készülék kifejlesztése, technologizálása és piacra vezetése”


A támogatás összege: 456 136 896, – Ft


A támogatás mértéke: 58,23748%


A projekt tervezett befejezési dátuma: 2022.12.31.


A projekt azonosító száma: 2019-1.1.1-PIACI-KFI-2019-00158


A Projekt tartalmának bemutatása:


A Norma Instruments Zrt. jelen fejlesztéssel egy sikeres K+F projekt eredményeként megvalósult, retikulocyta mérésére is alkalmas mérőfej prototípusból sorozatgyártásra alkalmas hematológiai analizátor piacra hozatalát célozza. A fejlesztés nemzetközi jelentősége, hogy a korábban csak laborokban elérhető vizsgálat az új termék kis mérete, alacsony vérmintaszükséglete és reagensfogyasztása miatt POC módon, a vizsgálat igényének helyén és időpontjában történhet meg. A készülék perceken belül minőségi mérési eredményt produkál, így jóval gyorsabban kezdődhet meg a kezelés, illetve a minták tárolásánál nagyon fontos hűtésre sincs szükség. A létrehozandó termék a Norma Icon-5 készülékére épül, amely 7 szabadalommal védett, mikrofluidikai elven felépített, a világ legkisebb ilyen típusú berendezése, amelyet már ma is a világ 70 országában forgalmaznak. A fejlesztés másik összetevője a tervezett gép funkcionális prototípusa, amelyben a Norma által megalkotott, retikulocyta mérésére alkalmas lézeres mérőfej, a méréshez szükséges reagensek és a szükséges mérési eljárás került kifejlesztésre. A rutin diagnosztika egyik fő területén, a hematológiában egyre jobban előtérbe kerül a vörösvértestek éretlen szakaszának, a retikulocytáknak a vizsgálata. A retikulocyták számának ismeretére szükség van többek között a kemoterápiák, a sugárkezelések, a csontvelő-transzplantációk vagy az anémiák esetében is.


A daganatos betegségek statisztikája alapján 29 féle rákbetegség 183 országban közel 10 millió embert érint és ez a szám 2040-re elérheti a 15 milliót. Számos leukémia, hemoglobin betegségek, vérszegénység, illetve egyes immunbetegségek esetén nélkülözhetetlen a retikulocyta-mérés. A Norma által kifejlesztendő készülék az Icon termékcsalád részeként, a gyors és egyszerű mérések segítségével új piacokat teremt a labordiagnosztikában. Versenytársaink olyan műszereket gyártanak, amelyeket központi laborokban szakképzett asszisztensek működtetnek. A laborokban végzett vizsgálatok esetén azonban a páciensnek személyesen meg kell jelenni a vérvételhez a laborban, vagy a levett mintát hűtött körülmények között szállítani szükséges. A mintát szállítás közben károsodás érheti és adott vizsgálatoknál a mintalevétel és a mérés között eltelt idő is kritikus lehet a beavatkozás és az eredmény pontosságát tekintve is. Hátrány az is, hogy a laboratóriumi automatizálás miatt a szükséges minta mennyisége is nagyobb, minimum 1-2 ml.


A tervezett kis méretű POC retikulocyta mérő készülékünk leegyszerűsíti és meggyorsítja a vizsgálat folyamatát, elősegíti a hatékony szűrést. A kis mintamennyiség lehetőséget ad szaktudást nem igénylő ujjbegyes mintavételre is, amely technológia humán területen időskorúak és kisgyermekek (elsősorban az újszülöttek) gyógyászatában, illetve a kisállatok vizsgálata során jelent nagy előnyt. A retikulocyta paraméter az állatgyógyászati területen is kiemelkedően fontos, mert a háziállatoknál gyakran előforduló vérszegénység esetében ez a mérés ad segítséget az ok feltárására. Az alacsony reagensfogyasztás és mintaigény nemcsak gazdasági, de környezetvédelmi szempontból is komoly előny a gép piaci versenytársaihoz képest. A kevesebb csomagolóanyag, a kisebb szállítási és raktározási igények mellett fontos megjegyezni, hogy a gép 50-70%-kal kevesebb veszélyes hulladékot termel a mérés során. A retikulocyta mérésére alkalmas berendezésünk ökológiai lábnyoma így az Icon családéhoz hasonlóan egyharmada lesz a versenytársak termékeihez képest.


A POC retikulocyta mérő készülék fejlesztési és piacra vezetési projekt keretein belül olyan versenyképes terméket fejlesztünk, amely széleskörű piaci igényt elégít ki gyors, környezettudatos és kompakt megoldásának köszönhetően. A projekt keretében felépítjük a szériagyártáshoz szükséges környezetet, ami az ISO 13485 keretrendszerén belül lehetővé teszi a kontrollált minőségű orvosi műszer gyártását nagy mennyiségben.


Médiamegjelenések:


Napi.hu
Megjelenés dátuma: 2020. május 20.
Cím: Félmilliárdos támogatást kap a magyar diagnosztikai kutatás
Link


Medicalonline.hu
Megjelenés dátuma: 2020. május 21.
Cikk: Gyorsíthatja a betegségek diagnosztizálását egy új magyar fejlesztés
Link


Weborvos.hu
Megjelenés dátuma: 2020. május 20.
Cikk: Gyorsabb diagnózist adhat egy új magyar fejlesztés
Link


Kerületiujsag.hu
Megjelenés dátuma: 2020. május 20.
Cikk: Meggyorsíthatja a betegségek diagnosztizálását az új magyar fejlesztés
Link


Eco.hu
Megjelenés dátuma: 2020. május 20.
Cikk: Félmilliárdos támogatást kap a magyar diagnosztikai kutatás
Link


Ráadás.hu
Megjelenés dátuma: 2020. május 20.
Cikk: Meggyorsíthatja a betegségek diagnosztizálását az új magyar fejlesztés
Link


Theworldnews.net
Megjelenés dátuma: 2020. május 20.
Cikk: Félmilliárdos támogatást kap a magyar diagnosztikai kutatás
Link

Point of care retikulocyta mérési technológia kifejlesztése

A projekt bemutatása


Kedvezményezett neve:
Konzorciumvezetõ: NORMA Instruments Zrt.


Projekt címe:
Point of care retikulocyta mérési technológia kifejlesztése


Összköltség:
​675 588 972 Ft


Támogatás összege:
415,91 millió forint


Támogatás mértéke:
61,56 %


Tervezett befejezési dátuma:
2019. május 31.


Projekt azonosító száma:
KFI_16-1-2017-0021


A projekt tartalmának bemutatása:


A korrekt diagnózishoz megfelelõ laboratóriumi eredmények meghatározása alapvetõen laboratóriumi környezetet igényel a berendezések nagy helyigénye, vegyszerfogyasztása, illetve kezelésük és karbantartásuk bonyolultsága miatt. Az egészségügyi intézmények egyre inkább igénylik az “eset helyén” eredményt szolgáltatni képes ú.n. point of care (POC) készülékeket. Napjainkban egyre több kisméretû, de megfelelõ pontosságú mérõkészülék hozzáférhetõ, de a sejtszámlálás területe az analizátorok speciális adottságai miatt kimaradt.


A NORMA Instruments Zrt. konzorcium kifejlesztette a világon elsõ valóban POC felhasználásra specifikált hematológiai analizátort. Ahhoz azonban, hogy valamennyi, a sürgõsségi területen igényelt vérsejt paraméter mérhetõ legyen, a vérsejtek morfológiájának egy nagyságrenddel pontosabb azonosítása szükséges.


A projekt célja olyan mikrofluidikai technológia kidolgozása, amely felhasználásával az analizátorok mérete és folyadék felhasználása a szokásos mennyiség töredéke, de az elrendezés alkalmas vérkép paraméterek pontos meghatározására, beleértve az éretlen sejttípusok (így többek között a reticulocyták) koncentrációjának meghatározását. A mikrofluidika kutatási eredményeit a humán laboratóriumi diagnosztikában eddig korlátozottan használták. A hematológiában, a sejtanalizátorok területén jelenleg nem létezik olyan technológia, amely képes lenne a sejtfelismerés és pontos sejtszámlálás folyamatát mikro környezetben megvalósítani. A technológia alkalmazásával “point of care” környezetben történõ méréshez is biztosítható lesz analizátor, elsõsorban a sürgõsségi és intenzív betegellátás, valamint a mentés területén.
 


Médiamegjelenések


EU pályázat blog – uniós projektekről
Megjelenés dátuma: 2017. október 4.
Bejegyzés: Point of care retikulocyta mérési technológia kifejlesztése indult
Link


EU Pályázati Portál
Megjelenés dátuma: 2017. október 4.
Cikk: POC retikulocyta mérési technológia kifejlesztése indult
Link


OP – Operatív Program – uniós fejlesztési portál
Megjelenés dátuma: 2017. október 4.
Cikk: POC retikulocyta mérési technológia kifejlesztése indult 
Link


Sajtóközlemény.com
Megjelenés dátuma: 2017. október 4.
Cikk: Point of care retikulocyta mérési technológia kifejlesztése indult
Rovat: Egészség
Link


Index – Blog.hu
Megjelenés dátuma: 2017. október 4.
Cikk: Point of care retikulocyta mérési technológia kifejlesztése indult
Rovat: EUpályázat / Nagyvilág
Link


A PROJEKT LEZÁRÁSA


A rutin diagnosztika egyik fő területén a hematológiában egyre jobban előtérbe kerül a vérben lévő alapvető alakos elemek mellett a vörös vértestek éretlen szakaszának vizsgálata. A véráramban lévő retikulociták számából következtetni lehet a csontvelő funkcionalitására, vitamin vagy nyomelem hiányra, illetve a retikulocitaszám vizsgálata a kezelés ellenőrzésére is szolgál. A Norma és az Ecomed egy kisméretű, kis minta és reagens igényű Point of Care prototípust hozott létre, ami egy háromcsatornás lézeres mérőrendszerrel pár perc alatt képes retikulocita arányt meghatározni a készüléken belül történő RNS festéssel teljes vérből.


Mivel a Point of Care retikulocita mérési technológia kis mintamennyiséggel működik, ez lehetőséget ad a különösebb szaktudást nem igénylő ujjbegyes mintavételre: leegyszerűsíti és meggyorsítja a vizsgálat folyamatát. A technológia kisgyermek és elsősorban az újszülött gyógyászatban nagy előnyt jelent, a kis mintamennyiség és az azonnali eredmény pedig elősegíti a hatékony szűrést. A retikulocita paraméter az állatgyógyászati területen is egyre gyakoribb igény, a korszerű hematológiai automaták tartalmazzák a retikulocita mérés lehetőségét. Kistestű háziállatoknál a viszonylag kevés levehető minta miatt követelmény a piacon a kis mintamennyiségből való mérés képessége.


A K+F projekt eredményeként létrejött prototípus retikulocita mérő készülék kis méretét, alacsony mintaszükségletét és reagensfogyasztását figyelembe véve Point of Care módon a vizsgálat igényének helyén és időpontján történhet meg a mérés, ami perceken belül minőségi mérési eredményt produkál.
 


Médiamegjelenések


EU pályázat blog – uniós projektekről
Megjelenés dátuma: 2019. június 13.
Bejegyzés: Point of care retikulocyta mérési technológiát fejlesztettek
Link


EU Pályázati Portál
Megjelenés dátuma: 2019. június 12.
Cikk: Vizsgálati helyen azonnali eredményt adó mérési technológiát fejlesztettek
Rovat: Főoldal, Kutatás-fejlesztés-innováció és Közép-Magyarország
Link


OP – Operatív Program – uniós fejlesztési portál
Megjelenés dátuma: 2019. június 13.
Cikk: Vizsgálati helyen azonnali eredményt adó mérési technológiát fejlesztettek
Rovat: Főoldal, Sikeres projektek, Észak-és Közép Magyarország
Link


Sajtóközlemény.com
Megjelenés dátuma: 2019. június 13.
Cikk: Point of care retikulocyta mérési technológiát fejlesztettek
Rovat: Egészség
Link


Index – Blog.hu
Megjelenés dátuma: 2019. június 13.
Cikk: Point of care retikulocyta mérési technológiát fejlesztettek
Rovat: EU pályázat/Nagyvilág
Link

Moduláris detektor és megvilágító rendszer fejlesztése alakos elemek fényszóródásának vizsgálatára, minden szögtartományban

A projekt bemutatása


Kedvezményezett neve:
Konzorciumvezetõ: NORMA Instruments Zrt.


Projekt címe:

Moduláris detektor és megvilágító rendszer fejlesztése alakos elemek fényszóródásának vizsgálatára, minden szögtartományban, elsősorban hematológiai alkalmazásra.


Összköltség:
1 135 501 761 Ft


Támogatás összege:
793 227 336 Ft


Támogatás mértéke:
69,86 %


Tervezett befejezési dátuma:
2026. május 31.


Projekt azonosító száma:
2023-1.1.1-PIACI_FÓKUSZ-2024-00040


A projekt tartalmának bemutatása:


A Norma Instruments Zrt. célja, hogy a projekt keretein belül létrehozzon egy részegységenként állítható, széles tartományban detektálni képes vizsgáló berendezést, amivel bármilyen mintáról, ami szuszpenzióként mikron méretű részecskéket tartalmaz, fény intenzitási térképet tudunk készíteni a szóródási szög függvényében. Mivel fényszóródás vizsgálatról van szó, így az ebből születő gyártásra optimalizált detektor egység lényegesen kisebb és olcsóbb módon kivitelezhető, mint versenytársainál. Az új mérőfej detektor rendszer viselkedése előre kellő pontossággal megsejthető így az iterációk száma, a tesztelési és beszerzési idők jelentősen csökkenthetőek, ezáltal versenyképesebb lesz, mint a létező megoldások.


A projekt célja egy olyan detektor és megvilágító egység kifejlesztése, amely modulárisan állítható, és kellően nagy szögtartományban képes rögzíteni a mikronos nagyságrendbe eső alakos elemek fényszórási intenzitását. Ennek a rendszernek a segítségével pedig egy olyan újgenerációs hematológiai mérőrendszer születik, ami nagy idő és költséghatékonysággal piacra vezethető, méréstechnológiai szempontból tudományos alapokon optimalizált, és a későbbiekben igény szerint könnyen újra definiálható.


A projekt során létre jövő eredmény egy olyan kompakt mérőműszer, ami rendelkezik egy fényforrással, ami megvilágít egy fluidikai áramlási cellát, a cellában áramló részecskékről szóródó fényt pedig egy nagy felbontású és mintavételi sebességű detektor ernyő fogadja, ami nullától egészen nagy szögtartományig képes rögzíteni a szóródó fények intenzitását, ami pedig egy mérésekkel optimalizált, piacra vezethető detektor rendszerrel ellátott hematológiai optikai mérőfejet eredményez.


A nagy látószögű optikai mérőrendszer kifejlesztése jelentős társadalmi problémára ad választ, hiszen nem csak korábbi tapasztalatokra hagyatkozva iterálással határozhatunk meg elégségesnek vélt optikai elrendezéseket, hanem sejttípusonként kimérhetővé válnak a pontos detektálási tartományok.


A projekt során egy moduláris, nagy látószögű részecske vizsgáló berendezést és egy optimalizált optikai detektorrendszert fejlesztünk ki, ami a következő tulajdonságokkal/funkciókkal rendelkezik: A vizsgáló rendszer kompakt és univerzális, igény szerint állítható, pontos, bármely mikronos méretű részecskékkel ellátott szuszpenziót képes fogadni, adott specifikációnak megfelelő fényforrással képes ezt megvilágítani, a részecskékről szóródó fényeket pedig képes nagy mintavételi frekvenciával rögzíteni és tárolni, az így keletkező adat hordozza a konkrét 1db részecske, vagy sok adott típusú részecske fényszórási szögtartományait és a szórt fény intenzitás eloszlását. Az ebből létrehozható detektorrendszer kis méretű, egyszerű, méréstechnikai specifikációra optimalizált, költséghatékony, egyszerűen gyártható és a változó igényeknek megfelelően könnyen módosítható, ezért versenyképesebb lesz, mint a piacon létező flow cytometriás mérőrendszerek. Ezáltal olyan technológiai részeredmény keletkezik a projekten belül, amely kutatási, egyéb részecskevizsgáló ipari, és a jövőben esedékes új hematológiai fejlesztések területén hasznosítható.


Médiamegjelenések


Bdpst24.hu
Megjelenés dátuma: 2024. szeptember 30.
Bejegyzés: Forradalmi előrelépés a hematológiai és részecskevizsgálati technológiák terén
Link


Primamedia.hu
Megjelenés dátuma: 2024. szeptember 30.
Bejegyzés: Újgenerációs optikai mérőrendszer fejlesztése: Forradalmi előrelépés a hematológiai és részecskevizsgálati technológiák terén
Link


Premiumnews.hu
Megjelenés dátuma: 2024. szeptember 30.
Bejegyzés: Újgenerációs optikai mérőrendszer fejlesztése: Forradalmi előrelépés a hematológiai és részecskevizsgálati technológiák terén
Link


Hirma.hu
Megjelenés dátuma: 2024. szeptember 30.
Bejegyzés: Újgenerációs optikai mérőrendszer fejlesztése: Forradalmi előrelépés a hematológiai és részecskevizsgálati technológiák terén
Link


Szuperhirek.hu
Megjelenés dátuma: 2024. szeptember 30.
Bejegyzés: Újgenerációs optikai mérőrendszer fejlesztése: Forradalmi előrelépés a hematológiai és részecskevizsgálati technológiák terén
Link


Hirtonline.hu
Megjelenés dátuma: 2024. szeptember 30.
Bejegyzés: Újgenerációs optikai mérőrendszer fejlesztése: Forradalmi előrelépés a hematológiai és részecskevizsgálati technológiák terén
Link


Dumas.hu
Megjelenés dátuma: 2024. szeptember 30.
Bejegyzés: Újgenerációs optikai mérőrendszer fejlesztése: Forradalmi előrelépés a hematológiai és részecskevizsgálati technológiák terén
Link

Széchenyi 2020 NKFIA